Асоціація «ТЕЛАС» спільно з Асоціацією «Телекомпалата України» провели прес-конференцію на тему: «Щомісяця бізнес зазнає мільйонних збитків від пошкодження телекомунікаційних мереж! Що робити державі?». Участь в прес-конференції приймали Голова Комітету ВРУ з питань інформатизації та зв'язку Олександр Данченко, Голова Ради ТелПУ Тетяна Попова, Голова Ради Телас Леонід Ошеров, Генеральний директор компанії «ФРІНЕТ» Віктор Фролов, представник ПрАТ «Київстар» Андрій Булавін, Директор департаменту ПАТ «Укртелеком» Михайло Шуранов, Директор Департаменту ТОВ «Датагруп» Анна Некраха.

Проблеми пошкодження мереж і крадіжок телекомунікаційного обладнання існували завжди, але останніми роками вони стали більш масштабними. Вирізання мереж та крадіжки обладнання вже стали окремим легким бізнесом, тоді як оператори і провайдери змушені щомісяця витрачати мільйони гривень на відновлення своєї інфраструктури.

Леонід Ошеров зазначив  про те, що протягом 2016 р.-  початку 2017 року було зафіксовано понад 5000 крадіжок обладнання та мідних кабелів, а збитки найбільших телекомунікаційних операторів, що входять у асоціацію,  склали понад 400 млн. грн.

В свою чергу  Віктор Фролов зазначив, що компанія «ФРІНЕТ» лише у Дніпрі за лютий-березень 2017 року  зазнала збитків на суму більш ніж 500 тис. гривень. Проблема полягає в тому, що правоохоронні органи не приділяють належної уваги до таких системних злочинів, пов’язаних з крадіжками обладнання. Такому стану справ сприяє невірна кваліфікація, неналежне розслідування та безпідставне закриття кримінальних проваджень органами досудового розслідування Національної поліції, в деяких випадках, навіть протиправні дії самих представників правоохоронних органів. Неодноразово були випадки, затримання крадіїв на місці злочину, проте співробітники правоохоронних органів у той же день їх відпускали. Із кримінальної справи дивним чином зникали  матеріали  та докази, в таких випадках  необхідно сказати про зловживання службовими повноваженнями.  Поки  злочинці будуть відчувати безкарність своїх дій, а правоохоронці «заохочувати» цей бізнес, ситуація кардинальним чином не зміниться.

Злочини проти операторів телекомунікацій виходять за рамки окремого бізнесу і приховують небезпеку для всієї країни. Дуже важливим є і той факт, що зараз (в стані гібридної війни) жителі всіх куточків України також страждають і з вини злочинців позбавляються законного права на вільний доступ до інформації. Порушення функціонування телекомунікаційних мереж є одним з пріоритетних завдань терористичних, сепаратистських угруповань, загальної метою яких є дестабілізація обстановки в країні. Цілком можливо, таким чином проводиться аналіз мереж операторів, а згодом залишиться лише крок для організації диверсії всеукраїнського масштабу. Адже важко уявити, до чого може призвести ситуація, коли хоча б на годину вся Україна позбавиться доступу до мережі Інтернет.  Досконалість та дієвість норм законодавства, які визначають відповідальність за пошкодження телекомунікаційного обладнання - це перш за все, питання, яке у повній мірі відноситься до сфери національної безпеки та оборони. Тому питання захисту мереж необхідно обговорювати на загальнодержавному рівні, підвищуючи відповідальність за такі злочини.

Голова комітету Верховної Ради з питань інформатизації та зв’язку Олександр Данченко запропонував чотири кроки боротьби зі злочинцями телекомунікаційних мереж, які на його думку, змінять ситуацію на краще. Це:

  • 1. Проведення адміністративної реформи та призначення в КМУ  відповідальної людини або органу за телекомунікаційну галузь.

  • 2. Внесення змін до Кримінального кодексу України, за якими передбачити кримінальну відповідальність за пошкодження телекомунікаційних мереж. Такі ж зміни передбачити в проекті Закону України «Про основні засади забезпечення кібербезпеки України».

  • 3. Створення автоматизованого реєстру викраденого обладнання.

  • 4. Заборона для пунктів металобрухту купувати у фізичних осіб кабель, який використовується виключно для телекомунікаційних мереж.

За результатами заходу було направлено звернення до РНБО, Міністра внутрішніх справ, Генерального прокурора та всіх правоохоронних органів України, з вимогою вивчення та прийняття невідкладних рішень з приводу ситуації, що склалася навколо телекомунікаційних операторів та їх інфраструктури. Також прийнято рішення  провести круглий стіл представників галузі, профільних комітетів ВРУ та силових структур. Зустріч попередньо запланована на початок травня в Комітеті ВРУ з питань інформатизації та зв’язку.